ინსულტის „სამი“ ნიშნის შესახებ ცნობიერების ამაღლების სოციალური კამპანია
„ნიუ ჰოსპიტალსის“ პ. სარაჯიშვილის სახელობის ნევროლოგიის ინსტიტუტის ინიციატივით ინსულტის „სამი“ ნიშნის შესახებ ცნობიერების ამაღლების სოციალურ კამპანიას ჩაეყარა საფუძველი, რასთან დაკავშირებითაც „ნიუ ჰოსპიტალსმა“ და „შინაგან საქმეთა სამინისტროს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრმა 112“, ერთობლივი პრესკონფერენცია გამართეს. ღონისძიებას ესწრებოდნენ „შსს სსიპ 112-ის“ წარმომადგენელი სალომე გელუტაშვილი, „ნიუ ჰოსპიტალსის“ დირექტორი გიორგი რამიშვილი, „ნიუ ჰოსპიტალსის“ ნევროლოგიის და ნეირორეაბილიტაციის განყოფილების ხელმძღვანელი თემურ მარღანია და „პსპ დაზღვევის“ გენერალური დირექტორი სოფიო ლებანიძე.
ინსულტის შესახებ ცნობიერების ამაღლების კამპანიის ფარგლებში მიმდინარეობს საზოგადობის ინფორმირება ინსულტის „სამი“ ნიშნის შესახებ. ინსულტის „სამი“ ნიშნის დამახსოვრება მნიშვნელოვანია ნებისმიერი ადამიანისთვის, რამდენადაც ინსულტის ადრეული ამოცნობის შემთხვევაში შესაძლებელია სწრაფი რეაგირება - 112-თან დაკავშირება და პაციენტის ინსულტის ცენტრში გადაყვანა, რაც მნიშვნელოვნად ამცირებს ინსულტის შედეგად მოტანილ ზიანს - მუდმივი, მძიმე უნარშეზღუდულობის ან სიკვდილის რისკს. სახელწოდება „სამი“ ინსულტის სამი ნიშნის აბრევიატურას წარმოადგენს და შემდეგნაირად იშიფრება: ს - სისუსტე კიდურებში, ა - ასიმეტრიული სახე, მ - მეტყველების დარღვევა, ი - იჩქარე!
კამპანიის ფარგლებში საზოგადოება შეიტყობს, რომ ინსულტის აღმოჩენის შემთხვევაში მნიშვნელოვანია სწრაფი მოქმედება, რადგან მხოლოდ სპეციალიზირებულ ინსულტის ცენტრში პაციენტის სწრაფად გადაყვანის შემთხვევაში, შესაძლებელია სისტემური თრომბოლიზისით მკურნალობა, რაც იშემიური ინსულტის მკურნალობის თანამედროვე მეთოდს წარმოადგენს. თრომბოლიზისის საშუალებით შესაძლებელია სისხლძარღვებში არსებული თრომბების დაშლა, სისხლის მიმოქცევის აღდგენა და ტვინის ქსოვილის დაზიანების თავიდან აცილება. თრომბოლიზისი გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების პროცედურაა და ინტრავენურ ინექციას - ალტეპლაზას გადასხმას გულისხმობს, რომლის საშუალებით ხდება არტერიებში წარმოქმნილი იშემიური ინსულტის გამომწვევი სისხლის კოლტების დაშლა.
ასევე, „შსს სსიპ 112-ის“ ოპერატორებისთვის ჩატარდება ინსულტის შესახებ სემინარები, რაც „ნიუ ჰოსპიტალსის“ ნევროლოგიური განყოფილების მიერ იქნება უზრუნველყოფილი. სემინარები აამაღლებს ოპერატორების ცნობიერებას ინსულტის შესახებ და დაეხმარება მათ მოახდინონ დროული რეაგირება საჭიროების შემთხვევაში.
„ნიუ ჰოსპიტალსი“ თანამშრომლობს სახელმწიფო და კერძო დაზღვევის პროგრამებთან. სწორედ ამ თანამშრომლობის ფაგლებში, განიხილება „პსპ დაზღვევის“ მიერ ინსულტის დაზღვევის დანერგვა, რაც იშემიური ინსულტის დროს პაციენტების თრომბოლიზისით მკურნალობის ხარჯების დაფარვას გულისხმობს. „ნიუ ჰოსპიტალსის“ ნევროლოგიური განყოფილება, რომელიც პ. სარაჯიშვილის სახელობის ნევროლოგიის ინსტიტუტის ბაზაზეა შექმნილი, დაკომპლექტებულია გამოცდილი ექიმებით და აღჭურვილია მაღალტექნოლოგიური სამედიცინო აპარატურით. 2017 წლიდან კლინიკაში ფუნქციონირებს სპეციალიზირებული ინსულტის ცენტრი. „ნიუ ჰოსპიტალსის“ ნევროლოგიური მომსახურების სფეროები მოიცავს მოძრაობის დარღვევების, ეპილეფსიის, ნეირო-ინფექციური, ნეირო-კუნთოვანი და ცერებროვასკულური დაავადებების მკურნალობას. ასევე, ნეირო-რეაბილიტაციის პროცედურებს, ავტონომიურ, ქცევით, ბავშვთა და მოზარდთა ნევროლოგიას.

Социальная кампания по повышению осведомленности общественности о Трех признаках инсульта
По инициативе Института неврологии им. П. Сараджишвили Нью Госпиталс стартовала социальная кампания по повышению осведомленности общественности о трех признаках инсульта, в связи с чем Нью Госпиталс и Центр Оперативного Управления Неотложной Помощи МВД 112 провели совместную пресс-конференцию. На мероприятии присутствовали представитель ЮЛПП МВД 112 Саломе Гелуташвили, директор Нью Госпиталс Георгий Рамишвили, руководитель Отделения неврологии и нейрореабилитации Нью Госпиталс Темур Марганиа и генеральный директор PSP Страхование Софио Лебанидзе.
В рамках кампании по повышению осведомленности об инсульте проводится информирование общественности о трех признаках инсульта. Каждому человеку необходимо знать и помнить три основных признака этого заболевания, поскольку в случае своевременного распознавания его симптомов больному можно оказать неотложную помощь - позвонить по номеру 112 и доставить его Центр инсульта, что позволит значительно сократить риск повреждений, вызванных инсультом – наступления постоянной ограниченной дееспособности или смерти.
Простой алгоритм для распознавания симптомов инсульта называется "УДАР". Эта аббревиатура расшифровывается следующим образом: У – УЛЫБКА – асимметрия лица, Д – ДВИЖЕНИЕ - слабость конечностей, А – АРТИКУЛЯЦИЯ – нарушение речи, Р – РЕШЕНИЕ – нужно принять быстрое решение!
В рамках кампании общественность узнает, что при обнаружении симптомов инсульта необходимо в срочном порядке принять решение, поскольку только в случае быстрой доставки пациента в специализированный Центр инсульта ему может быть проведен системный тромболизис. Тромболизис – это современный метод лечения ишемического инсульта, позволяющий разрушать образовавшиеся на стенках сосудов тромбы, восстановить кровообращение и предотвратить повреждение ткани головного мозга. Тромболизис представляет собой неотложную медицинскую процедуру, включающую в себя внутривенную инъекцию - введение препарата Алтеплаза, под воздействием которого растворяются образовавшиеся в артериях кровяные сгустки, вызывающие ишемический инсульт.
Кроме того, для операторов ЮЛПП МВД 112 будут проводиться семинары по инсульту, организованные Неврологическим отделением Нью Госпиталс. Семинары повысят осведомленность операторов об инсульте и, в случае необходимости, помогут им адекватно и своевременно реагировать на поступающие вызовы.
Нью Госпиталс сотрудничает с государственными и частными страховыми программами. В рамках этого сотрудничества рассматривается введение программы страхования инсульта «PSP Страхование», которое предусматривает покрытие расходов на лечение пациентов методом тромболизиса при ишемическом инсульте. Неврологическое отделение Нью Госпиталс, созданное на базе Института неврологии им. Сараджишвили, укомплектовано опытными врачами и оснащено высокотехнологичной медицинской аппаратурой. С 2017 года в клинике функционирует специализированный Центр инсульта. Сфера неврологических услуг "Нью Госпиталс" включают лечение нарушений двигательной активности, эпилепсии, нейроинфекционных, нейромышечных и цереброваскулярных заболеваний, а также нейрореабилитационные процедуры, вегетативную, поведенческую, детскую и подростковую неврологию.